Startmotor laten draaien bij uitgebouwd blok?

Hallo allemaal, ik heb al gezocht op het forum en in de Haynes maar ik kan maar niet vinden wat ik zoek :(

Ik wil graag de compressie meten van mijn nog niet ingebouwde 1300 blok.
Ik heb hiervoor een meter die ik in het bougiegat kan steken.

Om de compresse te kunnen meter, moet het blok (flink) ronddraaien.
Ik wil daarom de motor laten draaien op de startmotor. Echt zwaar wordt hij niet belast omdat er geen bougies in zitten.

Nu heb ik ook een losse accu staan maar WAAR sluit ik die nu op aan?

Ik heb dit type startmoter:





Heb ik hier een startrelais voor nodig?

Ik ben er (denk ik) al uit... Herinner mij opeens dat bij het achterste hondebot normaal/vaak een gevlochte draad zit. Dat is toch de massa?

De - moet zeker gewoon op het motorblok worden aangesloten en de + op de dikste kabel van de startmotor?

E.d
Dinsdag 23 februari 2010

De + op de dikke bout van het startrelais
en een + die ernaast zit ( die brede stekker )nu:5 op de tekening
en de - op het blok

OK, dank je!

Ik zal het vanavond eens proberen.
Gisteren voor de zekerheid de accu nog maar eens aan de lader gehangen.

dus de + op 7 en de - op 5.
wij hebben namelijk ook een blokje in huis staan waar de compressie van gemeten gaat worden.
maakt het dan uit dat er geen olie in het blok zit ?

De 7 is de startmoter zelf. Zover ik (nu) begrijp moet de + op het (dikke) schroefdraad van de uitstulping op startmoter EN op de 5...

De - moet kontact maken met het metaal van het
motorblok.

E.d
Dinsdag 23 februari 2010

De uitstulping op je startmotor is je startrelais
die dikke schroefdraad daar moet een plus op
en op de 5 ook ( dat is je Kontactslot / sleutel
Als je de sleutel omdraait komt er op 5 een stroom te staan
daarmee stel je de startmotor in werking
De - of massa ergens op het blok

Maakt het nog uit welke 5 je gebruikt?
Er staan er namelijk 2 op de tekening.

E.d
Dinsdag 23 februari 2010

Ja het maakt wel wat uit
Je moet die brede hebben
maar daar heb je ook de stekker vanaf gehaald
had je kunnen weten :P

Toen ik het blok kocht zaten er enkel stukjes bekabeling aan, dat allemaal was afgeknipt...

Nou ik heb het geprobeerd. Ik krijg even een vonk op het draadje bij contact en het lijkt er op dat de "solenoid" één keer hard beweegt.

Dit lijkt me niet goed, ben ook wat bang dat ik zo iets opblaas. Zeker omdat er nu niets van een zekering tussen zit...

Dus als iemand nog iets weet, ik hoor het graag!

Moet ik hier soms echt een HEEL dik snoer bij gebruiken?

Op die aansluiting met schroefdraad moet je zeker een startkabel of in ieder geval die dikte gebruiken naar je accu.
Die andere aansluiting houdt het rondsel naar voren gedrukt en zorgt dat de startmotor gaat draaien. Dus daar moet ook constant stroom op staan maar dat kan met een normale draaddikte

Woensdag 24 februari 2010

Wat goed werkt is een paar startkabels, min op je blok en plus op die dikke bout, was je inmiddels achter. Vervolgens pak je een schroevendraaier en die druk je tussen die dikke bout waar de plus op zit en de aansluiting van de solenoid.

Je moet dus 2 keer een plus op je blok hebben, op de startmotor, en op de solonoid, en eerst sluit de de startmotor aan, dan gebeurt er nog niks, en daarna verbind je de startmotor door met de solenoid.

Dat het spul een flinke klap maakt en begint te vonken is wel normaal, gaat met redelijk wat geweld :9

Ik had dik speakerdraad gebruikt. Dit lijd echt schade bij het vonken (stinkt ook)
Ik zal proberen om wat startkabels te lenen.

Kan het zijn dat door te dun draad de startmotor zelf niet aanslaat?
Zover ik het nu begrijp heb ik het aansluiten goed gedaan maar er draait niets rond.

Woensdag 24 februari 2010

jup, kan goed, startkabels van de action beginnen ook te roken O:)

je moet die solenoid gewoon als een relais zien(is het ook). constant plus op de bout, en de schakeldraad op het solenoid.

E.d
Woensdag 24 februari 2010

Nee die speakerdraad is echt te dun
daarom heeft er niks gedraaid

op die dikke schroefdraad moet een dikke kabel op
Met startkabels gaat het wel werken

Tefflar schreef:


Moet ik hier soms echt een HEEL dik snoer bij gebruiken?



Je moet voor de verbinding van de accu naar de motor goede startkabels gebruiken zowel van de + van de accu naar de startmotor en de - van de accu naar het motorblok.
Voor de verbinding van de + van de startmotor naar de + van de solenoid kun je een dikke schroevendraaier gebruiken of een stuk(je) kabel van minimaal 2.5 vierkante mm kerndikte.

Als je kabels gebruikt die dunner zijn loop je het risico dat die verbranden tijdens het starten en eventueel zelfs in brand kunnen vliegen.

Als je niet zeker weet hoe je dit moet doen vraag dan iemand die dit wel weet om je te helpen want er zijn in het verleden ernstige ongelukken gebeurd met dit soort acties.

Ik wil hier geen "doom cenario" neer zetten, maar ik heb in mijn werk in het verleden meerdere keren de gevolgen gezien van ondeskundigheid op dit gebied en dat heeft in een geval geleid tot zware verminking en invaliditeit.

Dus ben voorzichtig.

Indien hij enkel blijft vinken, probeer de startmotor los van het blok (is makkelijk te demonteren).
Ook mijn blokkie was vastgelopen, dacht dat het de starter was, maar kon dit uitsluiten door deze te demonteren en appart te proberen. + op de bout, en de - op de startmotor zelf.
Ik gebruikte een "booster", die een soort startkabels heeft.
Kan alleen beamen dat je héél voorzichtig dient te zijn.
Doe dit soort dingen met twee, 1 met de startkabel in de hand, en 1 met een mobieltje om een ziekenwagen te bellen. :(
Zo doen wij het steeds als we iets doen waar we niet 100 % zeker van zijn.
Ook als we onder de auto gaan liggen.

en maakt het ook uit dat er geen olie in het blok zit ?
en als ik het zo allemaal lees durf ik het haast niet meer aan om het zelf te doen.

Ja, het is beter dat er olie in het blok zit, want als je compressie meet moet je vier keer het blok een aantal omwentelingen laten maken en dat kan zonder smering toch wel wat schade veroorzaken aan de lagerschalen en cilinderwanden en veren.

ik heb mijn blok ook laten draaien op normaal start toerental toen hij op de werk stond. En je haalt gwoon de bougies eruit wil je weten of de motor vast zit draai met een grote sleuten 34 of zoiets een keer op de krukas poelie dan weet je of hij vast zit zo niet Hoppa massa klem op motor zetten plus klem op de dikke aansluiting van de startmotor en met schroevendraaier contact maken of het relais zodat deze kan in schakelen om het rondsel in het vliegwiel te trekken.

Gr Frank

ps zo'n gekke dingen kunnen er niet gebeuren zorg wel dat iemand anders de motor een beetje vast houd

Woensdag 24 februari 2010

Zo ernstig is het niet! als je een kale startmotor wilt testen zet je je voet er op, en sluit je de kabels aan, niks aan de hand. Alleen de solenoid geeft een klap, dat maakt wat lawaai...

Als je een kaal motorblok op de startmotor rond laat draaien gaat hij ook geen kant op, draait gewoon rustig rond.(het blok zelf dan niet hé O:) ) Als er geen bougies in zitten heeft het bijna geen weerstand, dus geen moeite om het blok rond te krijgen.
Als je het niet vertrouwd vraag je idd iemand om het blok vast te houden, of pak je een touw en knoop hem ergens aan vast.

@ Violet Minil; Als je het zeker wilt weten haal je een vat goedkope olie bij de aldi oid.

Let wel op. Compressie meten doe je op een warme motor anders is de compressie waarde veel lager. Dus compressie meten aleen op startmotor is niet echt zinvol. Je kunt hoogstens zien als een cilinder veel minder compressie levert.

@ Belske: en telkens wat olie via de bougie naar binnen laten lopen ?

aangezien er ook geen aandrijfassen in het blok zitten zou de olie die ik erin gooi er aan de onderkant weer uitlopen.
of zie ik dit verkeerd ?
het is gewoon echt een kaal blok.
ook geen ontsteking, dynamo enz.
dus dan zou het voor mij inhouden blok klaarmaken en erin hangen.
het blok staat in huis dus zo koud is hij niet (in verschil tot buiten)
en om de halve mini uit elkaar te moeten halen om dit blok te testen vind ik ook een beetje zinloos.

@Violet Mini, Ja, dat kun je doen.
Doe ze dan alle vier tegelijk en draai de motor daarna een paar keer met de hand rond om de olie te verdelen over de cilinderwanden.
Hang dan bij het meten een doek over de drie open bougie gaten want een deel van de olie die er in zit zal weer naar buiten geblazen worden.
De compressie waarde die je dan afleest zal hoger zijn dan onder normale omstandigheden want de olie zit immers aan de bovenkant van de zuiger en dat dicht veel meer af tussen de zuigerveren en de cilinderwand maar dat is geen probleem want het gaat er om of de compressie op alle vier ongeveer hetzelfde is en dan mag er gerust een 1/2 bar verschil in zitten.
Als het blok lang stil gestaan heeft blijft het risico op hoofd en drijfstanglager beschadiging aanwezig omdat de olie die daar tussen zit er op den duur tussen uit trekt.

Ter info, uit ervaring, de meeste lagerschades onstaan tijdens het starten als er even geen oliedruk is.

Succes.

Ik heb vandaag startkabels gekocht (400 ampere) en het is gelukt!
(Grote schroevendraaier gebruikt)

Gelijk de compressie gemeten. Deze was (heel) goed op één cilinder na, die haalde nog niet eens 1 bar...

Maar ja, dat hoort verder niet in dit topic thuis.

Verder wil ik iedereen nog bedanken voor de tips en genome moeite! :)\\_

Heb je ook geprobeerd met een beetje olie op de cilinders? Kan het verschil aangeven tussen een zuigerveer die even niet lekker afdicht en een kapotte klep oid.

het blok heeft ongeveer 1,5 jaar stilgestaan dus voor dit blok is dan het risico te groot.
de vorige eigenaar heeft altijd wel olie op de cilinders laten lopen en ook regelmatig alles ff in beweging gehad met de hand.
iedereen heel erg bedankt voor de tips

Crispy schreef:
Heb je ook geprobeerd met een beetje olie op de cilinders? Kan het verschil aangeven tussen een zuigerveer die even niet lekker afdicht en een kapotte klep oid.



Dank je, helaas heb ik gelijk de kop er af getrokken [u:cynfdrmi]voordat[/u:cynfdrmi] ik dat hier las...

Je moet ingelogd zijn om te reageren.